Czy praca zdalna jest dobra na początek dla Junior Developera?

Młodzi ludzie zaraz po szkole, po studiach, nie zawsze są chętni od razu rzucać się w ośmiogodzinny wir pracy. Niektórzy spośród nich, mający możliwości finansowe, decydują się na roczne urlopy, w trakcie których podróżują po świecie i poznają wiele ciekawych osób. Inni, również dysponujący zapleczem finansowym, decydują się na założenie własnego start-upu, dzięki któremu chcą podbić świat. Jednak nie oszukujmy się, na takie ścieżki rozwoju zaraz po zakończeniu nauki może sobie pozwolić tylko niewielka część młodych osób.

Większość z nas musi zacząć się z czegoś utrzymywać, a to prowadzi nieuchronnie do etapu poszukiwania swojej pierwszej pracy. Jednak ci spośród nas, którzy chcą się związać z branżą IT, mają przed sobą jeszcze inne rozwiązanie niż codzienna praca w biurze.

Praca zdalna staje się na świecie, w tym także w Polsce, coraz popularniejsza. Wzrasta świadomość firm dotycząca tego, że w wielu przypadkach mogą znaleźć wysokiej klasy specjalistów pracujących zdalnie, a nie znaleźliby ich w swoim mieście, blisko biura.

Wizja pracy zdalnej, z dowolnego miejsca na świecie, jest zachęcająca także dla młodych ludzi ze świata IT. Wystarczy choćby prześledzić ostatnie posty na grupie Cyfrowi Nomadzi, gdzie pojawia się coraz więcej pytań odnośnie do pracy zdalnej dla junior developerów, QA testerów czy kandydatów na jakiekolwiek inne stanowiska ze świata IT. Wiele osób, które nie mają jeszcze doświadczenia w programowaniu, testowaniu aplikacji, zarządzaniu projektami IT, chciałoby pracować zdalnie, co jednak może okazać się dla nich bardzo trudne. Firmy niechętnie przyjmują juniorów do pracy zdalnej. Nie można się temu dziwić, ponieważ osobom bez doświadczenia będzie bardzo trudno pokazać, jak wygląda praca w danej firmie, jak to wszystko działa – tym bardziej, jeśli kandydat w ogóle nie miał doświadczenia z jakąkolwiek pracą.

Dlatego jeśli jesteś dopiero juniorem, a chciałbyś pracować zdalnie, to warto się zastanowić, czy nie lepiej wcześniej popracować w biurze firmy, dzięki czemu poznasz tryb pracy w tej firmie, poznasz ludzi, z którymi przyjdzie Ci pracować w przyszłości, a przede wszystkim będziesz mógł się wiele nauczyć od swoich starszych kolegów. Dodatkowo, nikt nie każe Ci szukać pracy akurat w Twoim miejscu zamieszkania. Możesz bez problemu znaleźć zatrudnienie na drugim końcu Polski. Wynajmiesz tam mieszkanie na krótki czas, w trakcie którego oprócz tego, że będziesz mógł się wiele nauczyć od innych, pracując na miejscu w biurze, to jeszcze będziesz mógł potraktować ten etap jako szansę poznania całkowicie innej części naszego pięknego kraju.

Przeglądając oferty pracy, można znaleźć wiele takich, w których firma proponuje kilkumiesięczny okres pracy w biurze połączony z intensywnymi szkoleniami, po którym pracownik może przejść na tryb pracy zdalnej.

Nie warto, będąc początkującą osobą, rezygnować z takiej możliwości na rzecz pracy zdalnej lub cyfrowego nomadyzmu...

Maciej Mortek
Zdalny Programista

DARMOWY E-BOOK:
10 WYJĄTKOWYCH NARZĘDZI DO PRACY ZDALNEJ

POBIERZ TERAZ!

To też Cię może zainteresować